Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na diagnostyce, profilaktyce, a także leczeniu schorzeń w obrębie dna miednicy. Wbrew powszechnym przekonaniom uroginekolog jest specjalistą, z którego usług mogą korzystać nie tylko kobiety w ciąży, ale także nastolatki. Jakie są wskazania do zastosowania tego rodzaju fizjoterapii oraz dlaczego mięśnie dna miednicy tak ważną rolę w naszym organizmie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Fizjoterapia uroginekologiczna – wskazania

Najczęściej do fizjoterapeuty uroginekologicznego trafiają kobiety w różnym wieku. Szeroki zakres dolegliwości, jakie leczy ten specjalista sprawia, że z pomocy mogą skorzystać zarówno kobiety w ciąży, jak i nastolatki zmagające się z problemem bolesnego miesiączkowania, czy kobiety w trakcie menopauzy. 

Nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych czy nawracające infekcje dróg moczowych to problemy, z którymi również można się zgłosić do uroginekologa.

Z wizytą panie nie powinny zwlekać także w przypadku odczuwania bólu podczas współżycia. 

Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet planujących ciążę

Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga kobiecie w przygotowaniu jej ciała do ciąży, porodu oraz powrotu do aktywności po urodzeniu dziecka. Fizjoterapeuta eliminuje takie dolegliwości, jak:

  • bóle kręgosłupa,
  • bóle stawów,
  • obrzęki lub drętwienie kończyn.

Na wizytę u fizjoterapeuty należy umówić się w drugim trymestrze ciąży, kiedy kobieta czuje się nieco lepiej, a ryzyko poronienia jest niższe niż na samym początku ciąży. 

Natomiast na wizytę poporodową do fizjoterapeuty uroginekologicznego należy umówić się po okresie połogu i odbytej kontroli ginekologicznej (za wyjątkiem, gdy pacjentka ma zastoje w piersiach, obrzęk lub dokuczliwe bóle w okolicy pleców i miednicy). 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny opiera się na:

  • masażu mięśni, 
  • kinesiotapingu,  
  • indywidualnie dobranych ćwiczeniach,
  • ćwiczeniach oddechowych.

Fizjoterapeuta sprawdza poziom napięcia mięśni dna miednicy, ocenia wydolność mięśni podczas takich czynności jak kichanie czy kaszel, a także dobiera indywidualną formę terapii. Fizjoterapeuta wskazuje, na jakich mięśniach należy się skoncentrować podczas wykonywania zestawu ćwiczeń w domu, by w sposób świadomy napinać oraz rozluźniać mięśnie dna miednicy.