Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Choć odsetek kobiet umierających na raka piersi jest w Polsce z roku na rok niższy, to nadal nie każda kobieta wie, w jaki sposób przeprowadzić samodzielnie badanie. Co więcej, niektóre panie unikają rutynowych wizyt u lekarza. Październik to od 1985 roku miesiąc świadomości raka piersi, dlatego dzisiaj przypominamy, dlaczego tak ważne jest, aby zadbać o profilaktykę.

Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi

Choć bezpośrednie przyczyny raka piersi nie są znane, to możemy wymienić czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Jest to między innymi:

 • wiek powyżej 40 roku życia,
 • czynniki genetyczne – w rodzinie występował rak piersi u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra),
 • otyłość,
 • nieprawidłowa dieta,
 • cukrzyca,
 • nadużywanie alkoholu,
 • wieloletnie stosowanie estrogenów (hormonalnych środków antykoncepcyjnych),
 • pierwsza ciąża po 30 r.ż.

Profilaktyka – te badania wykonuj regularnie

Rakowi piersi można zapobiec dzięki ograniczeniu czynników ryzyka zachorowania, a także korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Do badań, które warto wykonywać regularnie należy:

 1. Samodzielne badanie piersi – raz w miesiącu od 20 roku życia.
 2. Ultrasonografia (USG) – kobiety po ukończeniu 30 lat powinny poddawać się badaniu USG piersi przynajmniej raz w roku.
 3. Mammografia – kobiety w przedziale między 35-40 rokiem życia powinny wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata, a powyżej 50 roku życia – co roku.
 4. Rezonans magnetyczny piersi – wskazane jest u kobiet powyżej 30. roku życia, u których ryzyko zachorowania na raka piersi przekracza 20%. Rezonans uzupełnia mammografię i należy je przeprowadzać w takim przypadku raz w roku.

Powyższe badania profilaktyczne pozwoliły w ostatnich latach na obniżenie współczynnika umieralności na tę chorobę. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, dzięki czemu można od razu rozpocząć skuteczne leczenie.